Nemzetközi labdarúgás

Ezúttal nem a strandról, de sztárok nélkül megy az Eb-re az "Olsen-banda" – Csapatportré

A dán labdarúgást az 1980-as évek közepéig gyakorlatilag sehol nem jegyezték. Ugyan az olimpiákon a hőskorban (és 1960-ban Rómában) három ezüstöt is a csapat nyakába akasztottak, és az 1964-es Eb-n – a bronzmeccsen épp a mieinktől kikapva – negyedik helyen végeztek, nem lehet mondani, hogy a világ élmezőnyébe tartoztak volna.

""

Az amatőr éveknek az 1978-ban, az ország egyik legfőbb exporttermékét előállító Carlsberg sörgyárral kötött szponzori szerződés vetett véget, az ezt követő építkezés helyessége pedig az 1992-es Eb-győzelemben csúcsosodott ki.

B CSOPORT
Dánia
 Területe: 43 098 négyzetkilométer
 Főváros: Koppenhága
 Labdarúgó szövetség alapítási éve: 1889
 FIFA-világranglista helyezés: 10.
 Mezszín: piros-fehér
 Út az Eb-ig: a H csoport győzteseként jutott ki.
 Korábbi Eb-részvétel: 7 (1964, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004)
 Legnagyobb siker: Európa-bajnok (1992)
 Szövetségi kapitány: Morten Olsen (2000 júliusa óta)
 Meghatározó játékosok lehetnek: Nicklas Bendtner (Sunderland), Dennis Rommedahl (Bröndby), Daniel Agger (Liverpool), William Kvist (VfB Stuttgart), Christian Poulsen (Evian)
 Lakosok száma: 5,54 millió

1984-ben Eb-elődöntőt játszott a dán csapat, majd a soron következő mexikói vb-n is eljutottak a legjobb tizenhatig. Sepp Piontek kiváló csapatot gyúrt össze, Michael Laudrup személyében pedig igazi klasszis játékosa is volt már a dánoknak, ám a nyolcvanas évek végén elfogyott a tudomány, voltak némi ellentétek is a vezetők és a játékosok között, így az 1990-es, sikertelen vb-kvalifikáció után Piontek lemondott, utódja pedig addigi segítője, Richard Möller Nielsen lett.

Az 1992-es Eb-selejtezőt rosszul kezdték a dánok, ráadásul a túlzottan védekező taktika miatt a két legnagyobb sztár, Brian és Michael Laudrup 1990 novemberében lemondta a nemzeti csapatban való részvételt. A csapat ezek ellenére a következő öt tétmeccsét megnyerte, de csak a csoport második helyén végzett Jugoszlávia mögött, így alanyi jogon nem jutottak ki az Eb-re.

""

A többi már történelem: a jugoszlávokat a délszláv háburú miatt kizárta az UEFA, a dánoknak tíz nappal az Eb előtt szóltak, hogy kéne jönni focizni egy kicsit, ők pedig felkészületlenül, a "tengerpartról beesve", a kapuban Peter Schmeichellel, a mezőnyben pedig az áprilisban visszatért Michael Laudruppal megnyerték az aranyérmet. A csoportban az angolokat és a franciákat előzték meg, az elődöntőben a címvédő hollandokat, a döntőben a vb-címvédő németeket fektették két vállra, és az Eb-k addigi történetének addigi legnagyobb szeznzációját szolgáltatva megnyerték a seregszemlét.

Az 1995-ös, szintén megnyert Konföderációs Kupáig még kitartott a lendület, ezt követően viszont erős visszaesés következett Morten Olsen 2000-es kinevezéséig. A dánok ugyan a 2004-es Eb-re és a 2006-as vb-re sem tudták magukat kvalifikálni, de ahhoz képest, hogy a igazán nagy klasszis játékosuk Laudrup óta nincsen, így is figyelemre méltó Olsen munkája.

A dánok csapatjátéka rendkívül erős és magabiztos, azt azonban senki ne várja tőlük, hogy sziporkázó támadójátékot fognak bemutatni az Eb-n. Már csak azért sem, mert a sorsolásnál Fortuna nem volt velük, hiszen a "halálcsoportba" kerültek a németek, a portugálok és a hollandok társaságában. Valljuk meg, már a pontszerzés is csoda lenne a tőlük. De ha visszagondolunk 1992-re… 

A dán válogatott Eb-kerete
A névsor posztok szerint
Kapusok: 1 Kasper Schmeichel (Leicester), 16 Stephan Andersen (Evian), 22 Anders Lindegaard (Man. Utd.)
Hátvédek: 12 Andreas Bjelland (Nordsjaelland), 4 Daniel Agger (Liverpool), Daniel Wass (Evian), 6 Lars Jacobsen (FC Köbenhavn), 5 Simon Busk Poulsen (AZ), 3 Simon Kjaer (Wolfsburg), 13 Jores Okore (Nordsjaelland)
Középpályások: 2 Christian Poulsen (Evian), 8 Christian Eriksen (Ajax), 19 Jakob Poulsen (Midtjylland), 14 Lasse Schöne (NEC), 15 Michael Silberbauer (Young Boys), 21 Niki Zimling (FC Bruges), 20 Thomas Kahlenberg (Evian), 7 William Kvist (Stuttgart)
Támadók: 10 Dennis Rommedahl (Bröndby), 9 Michael Krohn-Dehli (Bröndby), 11 Nicklas Bendtner (Arsenal – kölcsönben a Sunderlandnél), 23 Tobias Mikkelsen (Nordsjaelland), 17 Nicklas Pedersen (Groningen)